EDIT MAIN
Plus_blue

*Note: UIL only has complete playoff brackets for years 1989-1990 to present, except for 2001-2002 which has state tournament only. For years, 1983-1984, 1986-1987, 1987-1988, and 1988-1989, the UIL only has partial playoff brackets (district representatives and State tournament). The rest of the years has State tournament only.

Boys Basketball Girls Basketball
2019-2020
2A, Region 3
Bi-District Finalists
2015-2016
2A, Region 2
Bi-District Finalists
2015-2016
2A, Region 2
Bi-District Finalists
2014-2015
2A, Region 2
Bi-District Finalists
2014-2015
2A, Region 2
Bi-District Finalists
2013-2014
1A Div. 1, Region 2
Bi-District Champs
2013-2014
1A Div. 1, Region 2
Bi-District Finalists
2012-2013
1A Div. 1, Region 2
Bi-District Champs
2012-2013
1A Div. 1, Region 2
Bi-District Finalists
2011-2012
1A Div. 1, Region 2 
Bi-District Finalists
2010-2011
1A Div. 1, Region 2
Bi-District Champs
2010-2011
1A Div. 1, Region 2 
Bi-District Champs

2009-2010

1A Div. 1, Region 2
Bi-District Champs

TABC 1A-I 1st Team All-State

Desmond Guy, Sr. 

TxPrep 1A 3rd Team All-State
Desmond Guy, Sr.- 5'10", 24ppg

2009-2010

1A Div. 1, Region 2 
Bi-District Champs

TGCA 1A 1st Team All-State
Jasmine Guy, Jr.

2008-2009

1A Div. 1, Region 2
District 15 Champs
Area Champs

TABC 1A-I 1st Team All-State

Desmond Guy, Jr. 

TxPrep 1A 3rd Team All-State
Desmond Guy, Jr.- 5'10", 21.8ppg

2008-2009
1A Div. 1, Region 2 
District 15 Champs 
Area Finalists

2007-2008

2A, Region 2
District 11 Champs
Regional Semi-Finalists

TABC 1st Team All-State
Tralyn Harden, Sr.

(283 career 3s, 6th TX hist) 

TxPrep 3rd Team All-State
Tralyn Harden, Sr.- 5'10", 24.8ppg

2000-2001
1A Div. 1, Region 2 
Bi-District Finalists

2006-2007

2A, Region 2
Bi-District Finalists

TxPrep 3rd Team All-State
Tralyn Harden, Jr.- 25ppg
1998-1999
1A, District 50 
Bi-District Finalists
2005-2006
2A, Region 2
Area Champs
1997-1998
1A, District 41 Champs 
Bi-District Champs
2003-2004
1A Div. 1, Region 2
Regional Semi-Finalists
1996-1997
1A, District 41 
Bi-District Finalists
2002-2003
1A Div. 1, Region 2
Bi-District Finalists
1993-1994
2A, Region 2 
Bi-District Champs
2001-2002
1A Div. 1, Region 2
Bi-District Finalists
1989-1990
2A, Region 2 
Bi-District Finalists
2000-2001
1A Div. 1, District 14 Champs
Bi-District Finalists
1988-1989
2A, Region 2 
District 13 Runner-Up

1999-2000

1A, District 50 Champs
Bi-District Champs

TABC 1st Team All-State
Jason Ervin, Sr.
1985-1986
2A, Region 2 
District 12 Runner-Up
Bi-District Finalists
1998-1999
1A, District 50 Champs 
Bi-District Champs
1965-1966
1A, Region 2
Regional Finalists

1997-1998

1A, District 41 Champs 
Bi-District Champs

TABC 1st Team All-State 
Cory Cole, Sr.
1950-1951
1A State Quarterfinalists

1996-1997

1A, District 41 Champs 
Area Champs

TABC 1st Team All-State 
David Ervin, Sr.
1995-1996
2A, Region 2 
District 13 Champs 
Regional Semi-Finalists

1993-1994

2A, Region 2 
District 13 Champs 
Regional Semi-Finalists

TABC 2A 1st Team All-State 
Michael Dunlap, Sr.

1992-1993

2A, Region 2 Champs
2A State Semi-Finalists

TSWA 2A 1st Team All-State
Michael Dunlap, Jr.- 6'5"

1991-1992
2A, Region 2 
Bi-District Finalists
1990-1991
2A, Region 2 
District 13 Champs 
Bi-District Finalists
1987-1988
2A, Region 2 
District 14 Champs
Regional Semi-Finalists

1985-1986

2A, Region 2 
Bi-District Finalists

TSWA 2A 2nd Team All-State 
Tracy Guy, Sr.- 5'7", 29.6ppg, 11a.
1984-1985
2A, Region 2 
District 12 Champs 
Bi-District Champs

1983-1984

2A, Region 2 Champs
2A State Semi-Finalists

TABC 2A 1st Team All-State 
Greg Sewell, Sr.
1982-1983
2A, Region 2 
Bi-District Finalists
1978-1979
1A, Region 2 
District Champs 
Regional Semi-Finalists
1976-1977
1A, Region 2 
District Champs 
Regional Finalists
1975-1976
TSWA 1A 1st Team All-State 
Doug Sewell, Sr.- 6'4"
1974-1975
1A, Region 2 
District Champs 
Regional Semi-Finalists
1972-1973
1A, Region 2 
District Champs 
Regional Finalists
1971-1972
1A, Region 2 
District Champs 
Bi-District Finalists
1969-1970
1A, Region 2 Champs
1A State Semi-Finalists